whatsapp

Hangi Bitki Çayı Neye İyi Gelir?

Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan bitki çayları mevsim geçişlerinde, kendinizi halsiz hissettiğinizde ilk akla gelen rahatlatıcı bir yoldur. Bitkilerin şifası çay keyfiyle birleşiyor ve hem deva buluyoruz hem de rahatlıyoruz. Sindirime, strese, uykusuzluğa iyi gelen, en sevilen ve en çok tercih edilen bitki çaylarını sizler için listeledik.

Yeşil çay

Beslenme programlarının vazgeçilmezi yeşil çay gerçek bir şifa deposudur. Çin kültüründen gelen yeşil çay ödem atıcı detoks etkisiyle kilo vermek isteyenlerin ilk tercihlerinden biridir. Yeşil çay doğal antioksidan deposudur. Vücutta dolaşan serbest radikallerle savaşarak hücreleri korumaktadır.

Diğer çaylara oranla mineral yönünden de zengindir. Kahve kadar yüksek miktarda olmasa da içeriğinde kafein olan yeşil çay böylece zindelik de vermektedir. Yapılan araştırmalara göre düzenli yeşil çay tüketildiğinde vücudun yağ yakımı hızlanır ve metabolizmanın çalışma hızını tetikler.

Kalorisi çok düşük olan yeşil çay, kilo verme amaçlı yapılan diyetlerin vazgeçilmezidir. Yeşil çayı demlemenin önemli noktası yeşil çayı kaynatmamaktır. Kaynamış ve ilk sıcağı gitmiş olan suya yeşil çay eklenip 5 dakika demlemeye bıraktıktan sonra içilmesi tavsiye edilir.

Melisa çayı

Son yılların en çok ilgi gören melisa çayı keskin ve karakteristik tadıyla ön plana çıkmaktadır. Antiseptik özelliği ile alerjik kızarıklıklara da iyi gelmektedir. Özellikle uykusuzluk ve stres anlarında papatya çayı ile birlikte en sık tercih edilen bitki çaylarından biridir.

Sindirim ve boşaltım sistemine iyi gelen melisa çayı özellikle gaz sancısı durumlarında sıklıkla başvurulan bir çaydır. Rahatlatıcı özelliği ile ağrılara da iyi geldiği söylenmektedir. Melisa çayı özellikle akşam yemeklerinden sonra sindirimi rahatlatmak, stresi azaltmak ve rahat bir uykuya dalmak için içilebilecek en güzel bitki çaylarındandır.

Sinameki çayı

Tıbbi amaçlı da kullanılan sinameki çayı şişkinlik yaşayanların şifa bulduğu bir bitki çayıdır. Bağırsak sorunlarında, kabızlık probleminde sinameki çayının rahatlatıcı etkisi hemen fark edilir. Günde 1 fincan tüketildiğinde boşaltım sistemini çalıştırırken fazla tüketimi barsak rahatsızlıklarına da neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  Aralıklı Oruç Diyeti (İf Diyeti & Intermittent Fasting) Nedir?

Sinameki bitkisinin müshil etkisinden dolayı fazla tüketilirse diyare gibi problemlere yol açabilir aynı zamanda barsaktaki yararlı bakterileri de yok edebilir. Toksin atıcı etkisinden dolayı zayıflamak isteyenlerin sıkça başvurduğu sinameki diğer bitkiler gibi asla tek başına kilo verdirici olarak görülmemeli ve fazla tüketilemelidir.

Ginkgo Biloba

Ana vatanı Asya olan ve birçok faydası ile sadece çay olarak değil besin takviyesi olarak da kullanılan ginkgo biloba bitkisi uzun yıllar boyunca sadece Asya kıtasında yetişen ve kullanılan bir ağaçtı. Ülkemizde son 10 yılda adı yaygınlaşsa da dünyada tıp alanında da kullanılan çok güçlü bir antioksidandır.

Ginkgo bilobanın güçlü antioksidan özelliği sayesinde göz sağlığına özellikle göz tansiyonuna iyi geldiği bilinmektedir. Kanın pıhtılaşmasını engeller, bağışıklık sistemini düzenler. Dikkati artırarak hafızayı güçlendirir. Bu nedenle ders çalışırken ya da sınavlara hazırlanırken  ginkgo biloba iyi bir yardımcıdır. Migren ve pms ağrılarına iyi gelir. Kaygıyı azaltır.

Papatya çayı

Uyku problemleri, stres ve sindirim bozukluğu durumlarında akla ilk gelen çaylardan biri papatya çayıdır. Özellikle yeşil çayın aksine kafeinsiz bir çay olması nedeniyle kafein tüketmek istemeyenler için iyi bir alternatif yerine geçmektedir.

Sinamekinin müshil etkisine karşın papatya çayı ise diyare karşıtı etki göstermektedir. Gebelikte içilmesi tavsiye edilmeyen papatya çayı yemeklerle tüketildiğinde ise kan şekerini düzenleyici etkiye sahiptir.