whatsapp

Detoks Diyetleri Sağlıklı Mıdır?

Detoks Diyeti Nedir?

Vücutta birike zararlı maddeler detoksifikasyonla karaciğerde etkisiz hale getirilerek fiziksel yollarla dışarı atılır. Vücuttaki zararlı maddeleri dışarıya atmayı destekleyen diyet ise detoks diyetidir.

Detok diyetleri genellikle kısa süreli yapılır ve bir arınma yöntemi olarak kullanılır. Ancak günümüzde detoks diyetleri sık sık yanlış bilgilerle yapılmaktadır. Yanlış uygulanan detoksların faydasından çok zararını görebileceğinizi unutmadan, kronik hastalığınız varsa doktorunuza danışarak ve bir beslenme uzmanı kontrolünde diyeti uygulamanız en faydalısı olacaktır

Detoksta Doğru Bilinen Yanlışlar Nedir?

Tek Yönlü Beslenme

Detoks diyetlerde en sık yapılan hata sadece gıdaların sıvı formlarıyla beslenmektir. Meyve ve sebze sularını tüm öğünlerde tüketerek ve bunun yanında proteinden vücudu mahrum bırakarak kişinin kendini halsiz bırakması sağlık sorunlarına yol açabilir.

Vücudumuz sürekli enerji yakan bir sistemdir bu nedenle vücudumuza enerjiye dönüşecek proteinler almak zorundayız. Bilinçsizce yapılan detoks programlarında tek yönlü beslenerek vücuda yeterince protein alınamaz. Bu nedenle yanlış detoks uygulaması yapılan günler kendinizi halsiz, uykulu ve sinirli hissetmenize neden olacaktır.

Detoks Yaparken Neler Tüketmeliyiz?

Detoksun sadece sıvı tüketmek olmadığının kabul edilmesiyle birlikte sıra detoks yaparken neler tüketmeniz gerektiğine geldi. Detoksun en önemli amaçlarından biri enfeksiyona neden olan zararlı maddelerin dışarı atılmasıdır.

Bu nedenle detoks sürecinde bolca su tüketilmelidir. Çay, kahve gibi içecekleri gün içerisinde çok tüketmeniz yeterli sıvı aldığınız anlamına gelmez. Suyun ve sudaki minerallerin vücut için ayrı bir önemi vardır. Toksinleri atmak için bu nedenle su tüketimi artırılmalıdır.

Lif ve vitamin kaynağı meyve sebzeler tüketilmeli ayrıca kahve, şeker ve alkolden uzak durulmalıdır.

Detoks Diyeti Etkili Midir?

Metabolizma detoks diyetleri olmadan da toksinlerini iç organlarının çalışmasıyla dışarıya atabilir. Detoks diyetlerinin uzun süreli yapılması sakıncalıdır ve detoks diyetinin etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

İlginizi Çekebilir  Vegan Diyeti Nedir?

Detoks Zayıflatır Mı?

Kilo vermek için detoks yapmak çözüm değildir. Detoksta ki amaç kalori açığı oluşturmaktır ancak bu kalori açığı sonunda dengesiz beslenme nedeniyle kas kütlesinden kilo vermiş olabilirsiniz. Kısa süre içinde verilen birkaç kilo detoks bittikten sonra tekrar alınabilir.

Zayıflamak için oluşturulan kalori açığında dikkat edilmesi gerekilen nokta kas kütlesinin değil yağ kütlesinin azalmasını sağlamaktır. Bu nedenle kilo vermek için uzun süreli detoks uygulamak yerine dengeli bir beslenme programı uygulayıp, egzersiz yapmak gerekir.

Kimler Detoks Yapmamalı?

Gebelikte detoks yapmak önerilmez. İnsülin direncinde ani dengesizlikler oluşturacağı için diyabet hastalarının detoks yapması sakıncalıdır. Yüksek tansiyon ve böbrek hastalarının da detoks yapması önerilmez.