whatsapp

Kayseri Beslenme Uzmanı

Kayseri Beslenme Uzmanı

Kayseri Beslenme Uzmanı, merkezlerin yoğun olarak bulunduğu bir yerdir. Beslenme planı ve besin ögelerinin içerikleri üzerine üniversitelerin beslenme ve diyetetik bölümünden eğitim alarak mezun olan kişilere denir.

İnsanların aldıkları besinlerden vücudun ihtiyacı olan kadarını ve vücut için faydalı olan besinleri doğru miktarda almalarına yardım eden eğitimli kişilere denir. Sağlıklı ve kaliteli yaşam için doğru ve dengeli beslenme önemlidir.

Beslenme Uzmanı Ne Demek?

Beslenme uzmanı kliniklerinin yoğun olduğu ve tecrübeli bir şekilde bu hizmetin verildiği bir merkezdir.  Günlük hayatta tükettiğimiz besinlerin içeriklerini ve vücudumuzda bıraktıkları etkileri tam olarak bilemeyiz.

Bu nedenle eğitimli uzmanlardan danışmanlık hizmeti alarak vücudumuza daha sağlıklı bir şekilde bakabiliriz.  Beslenme uzmanı kaliteli ve doğru bir hayat dair denge göz ederek beslenme anlamına gelmektedir

Kayseri Beslenme Uzmanı Ne İŞ Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nedir?

Kayseri beslenme uzmanlarının görev ve sorumlulukları çok geniştir. İlk olarak ilgili testleri yaparak kişilerin metabolizmalarında eksik olan maddeleri tespit eder. Beden kitle indeksini değerlendirir. Gündelik hayatta ihtiyacı olan enerji türlerini alması ve doğru beslenme planını alışkanlık haline getirmesi için gerekli olan düzenlemeleri yapar.

Beslenme Uzmanında Olması Gereken Özellikler

Hastalarının ihtiyaçlarını doğru anlayabilmek için mutlaka dinleme ve empati kurma özelliğini taşımalıdır. Besin ögelerinin içerikleri, menü planlama ve uygun diyet listesi hazırlama kabiliyetine sahip olmalıdır. Besin etkileşimi konusunda uzman ve alerjen besinlere karşı yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Kayseri beslenme uzmanı bu özelliklerin hepsine sahiptir.

Beslenme Çeşitleri Nelerdir?

İnternet çağının yaşandığı günümüzde insanlar merak ettikleri konuları çok kısa sürede araştırarak öğrenebilme imkânına sahip olmuştur. Bu sayede farklı beslenme çeşitleri ile kısa sürede tanışarak bu beslenme türlerinin yayılmalarını sağlamaktadırlar.

Son yıllarda sık tercih edilen beslenme türleri vegan beslenme, paleo beslenme, ketojenik beslenme, çocukluk çağı beslenmesi, hamilelik beslenmesi ve diyabetik beslenme çok sık tercih edilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Kayseri Bölgesel Zayıflama

Kişiye Özel Beslenme Planı

Her bireyin metablizma yaşı, yağ yakımı ve enerji gereksinimi birbirinden farklıdır. Hormon sistemleri, yaşı genetik yatkınlığı gibi nedenlerden dolayı aynı besinleri tüketen kişilerin aldıkları kilo oranı değişiklik gösterir. Bu nedenle beslenme düzeninin sağlıklı olabilmesi için kayseri beslenme uzmanları kişiye özel diyet hazırlar.

Sağlıklı Kilo Verme

Hızlı ve yüksek miktarlarda kilo vermek zannedildiği gibi sağlıklı kilo verme durumu değildir. Vücudun kas ve yağ oranını doğru bir şekilde ayarlamak sağlıklı kilo verme durumudur. Kayseri beslenme toplumu bu konuda bilinçlendirmek için çalışmalar yapmaktadır.

Çocukluk Çağı Beslenmesi

Çocukların gelişim döneminde yeterli besin maddelerini almaları çok önemlidir. Fizyolojik ve psikolojik gelişimleri açısından bu durum çok büyük önem taşımaktadır. Çocukluk çağı beslenmesinde 3 ana 2 ara öğün olmak üzere toplam 5 öğün bulunur.

Her öğünde protein, karbonhidrat ve vitaminler eksiksiz alınmalıdır. Çocuğun gelişimini engelleyecek alerjen besinler tespit edilip öğünlere dahil edilmemelidir. Beslenme uzmanları danışarak çocuğunuzun daha sağlıklı ve doğru bir şekilde gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Gebelikte ve Emzirme Döneminde Beslenme

Gebelik ve emzirme döneminde annelerin öğünleri yüksek enerjili gıdalardan oluşmalıdır. Bebeğin ve annenin ihtiyacı tek bir vücuttan sağlandığı için bu dönemde beslenme düzeni büyük önem taşır. Annenin ve bebeğin alerji durumu, sağlığı ve metabolizması göz önüne alınarak uygun diyet hazırlanmalıdır. Kayseri beslenme danışmanı özellikle gebelik ve emzirme dönemi diyetlerine büyük önem vermektedir.

Diyabet Beslenmesi

Diyabet ölümle sonuçlanabilen çok ciddi bir rahatsızlıktır. Kan şekerinin düşmesi ya da yükselmesi çok ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle diyabet rahatsızlığı olan kişiler ana ve ara öğünlerine çok dikkat etmelidir.

Öğün içeriğinde çok tipli beslenme türü tercih edilmelidir. Tahıllı gıdalar sık tüketilmelidir. Kalorisi düşük ve sağlıklı pişirme tekniklerinin kullanıldığı gıdalar alınmalıdır. Kayseri beslenme danışmanı kişiye özel diyabetik beslenme listeleri hazırlamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Kayseri Diyetisyen

Aşırı Zayıf Kişilere Kilo Alma Planları

Genetik olarak ailenin çok zayıf olması ve tiroid gibi rahatsızlıklar nedeni ile bazı insanlar olması gereken kilonun daha altında olabilir. Bu insanların kilo alması neredeyse imkânsızdır. Doğru diyet programları ile vücudu zorlamadan fazla kalori alarak ve metabolizmanın yavaşlamasını sağlayarak istenilen hedef kiloya ulaşmak mümkündür.

Aşırı kilo sahibi olmak ne kadar zararlı bir durum ise aşırı zayıflıkta insanlar için zararlıdır. Bu nedenle sizlerde beslenme uzmanlarına danışarak hedef kilonuza sağlıklı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Mide ve Bağırsak Hastalarına Özel Beslenme

Öğünlerde asitlli ve çok yağlı yiyeceklerin tüketilmesi sindirim sistemini büyük oranda hasara uğratır. Midenin salgıladığı bir asit düzeyi vardır. Yemek yerken asit oranı yüksek olan yiyecek ve içecekler midenin daha fazla çalışmasına ve zarar görmesine neden olur. Bağırsak alışkanlığı günde bir defa olduğu süre sağlıklıdır.

Ancak bağırsak hareketlenmesini hızlandıran ya da yavaşlatan diyetler ciddi oranda zarar görmenize neden olabilir. Mide ve bağırsak hastalarına posalı ve asit oranı düşük olan yiyecek ve içeceklerden oluşan diyetler önerilir.

Hastalıklarda Beslenme

Hastalıklar türü ne olursa olsun vücudun çalışma sistemlerini ve metabolizmalarını bozan durumlardır. Bu durumlarda vücudun dengesini ve gerekli olan enerjisini elde edebilmek için mutlaka en doğru şekilde beslenmeliyiz. Hastalık durumunda genellikle sıvı kaybı yoğun olarak yaşanır.

Bu nedenle günlük sıvı tüketimini de artırmalıyız. Kayseri beslenme uzmanları hastalığın türüne özel diyet listesi gerekli tetkikler sonucunda oluşturulur. Aksi halde beklenen sonuç elde edilemez.

Alerji-Besin İntoleransı ve Beslenme

Besinlerin içerikleri bazı durumlarda vücudumuzda alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Daha önce tüketilmeyen ya da tüketilen besinler aniden alerjik semptom oluşturabilir. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık, döküntü en son olarak solunum durması gibi ciddi yan etkiler meydana gelebilir.

İlginizi Çekebilir  Kayseri Diyetisyen

Bağırsak hareketlerinin artması ve mide ağrıları da alerji besin intoleransı olduğunu gösterebilir. Bu nedenle kayseri beslenme uzmanı ile görüşürken alerjinizin olduğu besinleri eksiksiz olarak belirtmelisiniz. Hazırlanan diyet listelerine bu besinler ve türevleri kesinlikle yer almamalıdır.

Yeme Davranış Bozukluklarında Beslenme

İnsanlar psikolojik olarak her zaman kendileri çok kilolu hissedebilir. Böyle durumlarda yeme davranış bozuklukları ortaya çıkar. Anoreksiya nevroza ve bulimiya gibi ciddi sorunlar oluşabilir. Böyle durumlarda Kayseri beslenme düzeni oluşturulurken mutlaka aynı zamanda psikolojik olarak bir destek sağlanmalıdır. Yeme bozuklukları ölümle sonuçlanabilen ciddi vakalardır.

Yeterli Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Vücudumuzun karbonhidrat, protein, yağ ve vitamin gibi temel maddelere ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçlar tek yönlü değildir. Bu nedenle öğünlerde mutlaka bu içeriklerden zengin ve vücudumuzun ihtiyacı olan besin ögelerini bizlere sağlayan gıdalar almalıyız. Kayseri beslenme uzmanları kişiye özel diyet listeleri hazırlayarak her bireyin en sağlıklı şekilde beslenmesine yardımcı olur.

Kurum Beslenmesi

Toplu beslenmelerin yapıldığı merkezlerde öğünler verilen yiyecek ve içeceklerin doğru bir şekilde ayarlanmasını kapsar. İş hayatında büyük başarıların elde edilmesi ve çalışanların tam performans göstermesi için kurum beslenmesi büyük bir öneme sahiptir.

Kayseri Beslenme Uzmanı Fiyatları 2024

Sabit ücretler söz konusu değildir. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin avantajlarından yararlanmak için doğru adreslerden danışmanlık hizmetleri almanızı tavsiye ediyoruz.

 

Uygulanan seans sayısı, kliniğin bulunduğu lokasyon, piyasa değerleri ve uygulanan tetkikler doğrultusunda kayseri beslenme uzmanı fiyatları belirlenir. Kayseri beslenme uzmanı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.