whatsapp

Vegan Diyeti Nedir?

Vegan Olmak Nedir?

Vegan olmak yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaç için hiçbir hayvansal ürün tercih etmemektir. Bu nedenlerle vegan beslenmede et, yumurta ve süt ürünleri dahil hiçbir hayvansal gıda tüketilmez. İnsanlar çeşitli nedenlerle vegan beslenmeyi tercih edebilir. Etik nedenler, çevresel nedenler ya da sağlık problemleri nedeniyle vegan beslenme seçilebilir.

Vegan Beslenme Nasıl Olur?

Vegan diyette hayvansal ürünler dışındaki tüm gıdalar tüketilebilir. Sebze, tahıllar, meyve, kabuklu yemişler ana besin maddelerini oluşturur. Bitkilerden yapılan bitkisel sütler, yemişlerden yapılan peynirler ve soya tabanlı vegan alternatif yiyecekler vegan diyette sık tüketilen gıdalar arasındadır.

Bir vegan olarak sağlıklı beslenme

İhtiyaç olan besinlerin çoğu bitkisel beslenme ile karşılanabilir. Sağlıklı bir vegan beslenme için;

Meyve ve sebzeleri öğünlerinize dahil etmeli,

Pirinç, makarna gibi nişasta bazlı karbonhidratlardan oluşan öğünlerden kaçınılmalı ve protein yönünden güçlü baklagilleri haftalık beslenme programına eklemelisiniz.

Vegan diyetlerde doğru ve vücudun besin ihtiyaçlarını karşılayacak bir beslenme oluşturulmazsa kalsiyum, B12, demir gibi vücudun ihtiyacı olan temel maddelerin eksikliği nedeniyle sağlık sorunları yaşanabilir.

Beslenme üzerine yapılan araştırmalar veganların daha iyi kalp sağlığına sahip olduğunu gösteriyor. Et ağırlıklı beslenen kişilere göre veganların obezite, kalp hastalığı, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon hastalıklarına yakalanma riski daha azdır.

Veganların vücut kitle indeksi hayvansal ürünler tüketen insanlardan daha düşüktür. Vegan diyet yapanların hayvansal ürün tüketenlere göre çok sıkı diyet uygulamasalar bile daha fazla kilo verdiği gözlemlenmiştir.

Vegan diyetlerde gıda çeşitliliği çok olsa da B12, kalsiyum ve omega-3 yağ asitleri gibi maddelerin eksikliğinin yaşanmaması için dikkatli olunmalıdır.

B12 vitamini özellikle kalp, kas sağlığı ve sinir sistemi için önemlidir. B12 hayvansal ürünlerde daha fazla oranda bulunur. Bitkisel beslenme uygulayanların B12 takibini yaptırması ve B12 yönünden güçlü besinlere, gerekirse besin takviyelerine yönelmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir  Çörek Otu

Kalsiyum, kemik sağlığı için insanların büyüme ve gelişme çağlarından itibaren önemini fark ettikleri bir mineraldir. Kalsiyumun vücutta emilimi için vücutta yeterli miktarda D vitamini de olmalıdır.

Kalsiyum bitkisel beslenmede sık tüketilen tofu, bitkisel sütler ve ekmek çeşitlerinden karşılanabilir. Kalsiyum ve D vitamini eksikliği olan vegan ve vejetaryenlerin kemik yoğunluğunun düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle kalsiyum ve D vitamini ölçümlerinin düzenli olarak tekrarlanması önemlidir.

Omega-3 yağ asitleri yararlı yağlardandır. Kalp sağlığını destekleyen bu doymamış yağ türü vegan beslenmede en çok chia tohumu, ceviz, keten tohumu besinlerinden karşılanır.